Всичко за Мекотел

Всичко за Мекотел

Всичко за Мекотел

Blog Article



Най-напредналите главоноги мекотели - октоподи, калмари и сепии - се хранят с всичко - от риба до раци до техните събратя безгръбначни; октоподите, по-специално, имат ужасни маниери на масата, инжектират своята мека плячка с отрова или пробиват дупки в черупките на двучерупчестите и изсмукват вкусното им съдържание.

Повечето двучерупчести имат чифт големи хриле, разположени в мантийната си кухина. Тези хриле позволяват на двучерупчестите животни да извличат кислород от водата (за да дишат) и да улавят храната; вода, богата на кислород и микроорганизми, се вкарва в кухината на мантията и се измива през хрилете.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Минерализираната раковина на мекотели се съхранява добре във фосилни пластове. Поради тази причина мекотелите често са използвани като ръководна вкаменелост, която улеснява датирането на изкопаемите пластове.

Бидејќи модерните мекотели толку многу се разликуваат по анатомија и однесување, средувањето на нивните точни еволутивни односи е голем предизвик. Со цел да се поедностават работите, натуралистите предложија „хипотетички мекотел на предците“ кој ги прикажува повеќето, ако не и сите карактеристики на модерните мекотели, вклучувајќи школка, мускулесто „стапало“ и пипала, меѓу другото.

Секоја група која опфаќа лигњи, школки и голтки претставува предизвик кога станува збор за формулирање на општ опис. Има само три карактеристики кои ги споделуваат сите живи мекотели: присуство на мантија (задната обвивка на телото) која лачи варовнички (на пример, кои содржат калциум) структури; гениталиите и анусот се отвораат во шуплината на мантија; и спарени нервни жици.

Търсенето на ракообразни и мекотели през последните години е толкова много, че днес много от тези видове са застрашени от изчезване. Полагат се големи усилия за запазване на разнообразието и популацията на  морските животни от тези класове.

Нервната система е силно развита. Състои се от мозък и периферна част.

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Железният охлюв crysomallon squamiferum е люспест мекотели на корема

Тя  се изпълва с газ и по този начин помага на животните да се издигат нагоре.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Следи от тези опити на натуралистите за класификация на мекотелите се откриват и в съвременните класификации на типа. Мекотелите днес са отделени в два подтипа, въз основа на типа на нервната система и характера на външния скелет на мекотелите.

Вижте още: Октоподите мекотели – майстори на камуфлажа и сръчни ловци

Report this page